Wąska sypialnia – praktyczne i stylowe rozwiązania

Opublikowany dnia lip 1 2020 - 10:46am przez Igor Szymański

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na przestronną sypialnię. Czasami musimy zadowolić się niełatwą w meblowaniu, wąską sypialnią w bloku. Ale bez obawy – nieduże, podłużne pomieszcze-nie także da się zaaranżować z pomysłem i wygodnie. Zanim jednak zaczniemy planować wystrój i umeblowanie takiej sypialni, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. To duży mebel, który zabiera sporo przestrzeni. Aby zyskać trochę miejsca dosuń łóżko tak, aby przylegało do ścian dwoma prostopadłymi bokami. Mówiąc prościej – łóżko do kąta! Jeżeli jednak zależy Ci na dostępie do łóżka z obu jego stron, zadbaj o to by szerokość jego ramy była co najmniej metr węższa od szerokości pokoju. To pozwoli Ci zachować optymalny obszar do swobodnego poruszania. Z kolei, gdy Twoje wąskie pomieszczenie jest wysokie, to masz sporo szczęścia. Możesz wówczas zacho-wać niemal całą przestrzeń do dyspozycji. W jaki sposób? Odpowiedzią jest antresola. Łóżko na antresoli pozwoli lepiej wydzielić strefę snu w sypialni. Dodatkowo, zaoszczędzone pod łóżkiem miejsce może zyskać inną funkcję, np. garderoby czy przestrzeni do pracy.

Jaką szafę wybrać do wąskiej sypialni?

Bardzo wąskie sypialnie w małych mieszkaniach często muszą spełniać również funkcję garderoby czy po prostu miejsca do przechowywania. Dlatego ważne jest, aby meble do przechowywania były duże, pojemne, a przy tym nie dominujące. Idealnym rozwiązaniem dla wąskich sypialni są szafy do zabudowy. Może być to mebel robiony na zamówienie lub zestaw skomponowany z modułów. Sklepy meblowe posiadają aktualnie szeroką gamę produktów, które możesz dowolnie komponować. Wybierz takie szafki, które sięgną samego sufitu, aby maksymal-nie wykorzystać dostępne miejsce. Jeśli szafa znajduje się na dłuższej ścianie, wybierz jasny kolor, który optycznie powiększy sypialnię. Doskonałym rozwiązaniem jest też zabudowa na całej krótszej ścianie, która nieco poprawi wizualnie kształt pomieszczenia. Wówczas możesz wybierać ciemne kolory, aby „skrócić” optycznie wnętrze. Taka zabudowa meblowa sprawdzi się również w przypadku, gdy w ścianie tej znajdują się drzwi. Szafki okalające wejście z wszystkich stron prezentują się atrakcyjnie i nadają przytulności. Wybierz wtedy fronty w kolorze drzwi, co stworzy spójną całość.

Jaki wybrać styl aranżacji i dekoracji w wąskiej sypialni?

Nie ma jednego prawidłowego stylu dla wąskich wnętrz. Są jednak pewne uniwersalne zasady i triki, które pomogą Ci uniknąć pogłębienia efektu „wagonu”. Po pierwsze: kolory ścian. Pamiętaj, że jasne optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają. Pomaluj naprzeciwległe, krótsze ściany na ciemno, a dwie pozostałe na jasno. Uzyskasz wówczas efekt poszerzenia i skrócenia długiej sypialni. Świetnym trikiem są też poziome pasy na krótszych ścianach. Po drugie: lustro. Nie krępuj się, wybierz duże, wysokie lustro i umieść je na długiej ścianie. To sprawi, że sypialnia zyska przestrzeni i nieco się „poszerzy”. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Kinkiety odbijają na ścianach światło, które zawsze nadaje wrażenie przestronności. I na koniec: mniej znaczy więcej. Unikaj nadmiaru dodatków, dekoracji i mebli. Wąskie pomieszczenia lubią minimalizm, który wpływa korzystnie na efekt wizualny. Po więcej informacji warto udać się pod ten adres: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/3-pomysly-na-powiekszenie-waskiej-sypialni